O projektu

Školski projekt za 2016./2017. je Tragovima poljičke baštine. Projekt je namijenjen svim učenicima OŠ „Srinjine“ kao i svim djelatnicima škole s željom širenja projektne aktivnosti i na širu lokalnu zajednicu. Projektom će se nastojati oplemeniti i proširiti znanje učenika o vlastitom zavičaju, običajima, prošlosti i budućnosti. Projekt će se provoditi kontinuirano kroz nizove aktivnosti u nastavnoj godini 2016./2017., a svoj simbolični početak imati će terenskom nastavom na brdo Perun (Perunska staza) 23.9.2016. u organizaciji učitelja geografije, povijesti, vjeronauka i razrednika petih i šestih razreda.

Važnu ulogu u realizaciji projekta će imati učenička zadruga Poljička zadruga. U zadružnim sekcijama izrađivati će se proizvodi/suveniri nadahnuti poljičkom tradicijom, ali prezentirani na suvremen način. Naglasak će biti na izradi uporabnih proizvoda s pečatom Poljičke republike, kao i proizvoda koji predstavljaju staro hrvatsko pismo poljičicu (nakit, podmetači, magneti). Uz to, radit će se na realizaciji edukativne društvene igre koja bi popularizirala poljičicu. Svi proizvodi prezentirat će se na smotrama zadruge i prigodnim sajmovima. Također će se nastojati iste plasirati kao prepoznatljiv turistički proizvod.

U kreiranju i realizaciji projekta aktivno sudjeluje i Vijeće učenika koji su na posljednjoj sjednici u školskoj godini 2015./2016. Izložili vrijedne prijedloge za provedbu projekta. Vrlo važnu ulogu u provođenju projekta ima Povjerenstvo za javno-kulturnu i projektnu djelatnost škole (Milica Josipović, Anita Dujela, Sandra Tuta, Marija Novaković, Boris Šitum), a ulogu koordinatora svih aktivnosti preuzima str.suradnik knjiž. Tea Radić.

Ciljevi projekta:

1. Očuvanje baštine, upoznavanje i učenje o njenim vrednotama
  2. Ponovna primjena starih znanja i običaja u novom vremenu i okruženju
  3. Izrada edukativne društvene igre Poljičica
  4. Razvijanje ljubavi prema rodnom kraju
  5. Razvijanje svijesti o potrebi doprinosa zajednici

Način realizacije (aktivnosti):

1. Razredni projekti od I. do IV. razreda :

Zaboravljane igre, I. razred

Izreke i mudre misli naših starih, II. razred

Stari poljički običaji, III. razred

Glazba i ples nekada, IV. razred

1. Terenska nastava Perunska staza, V. i VI. razredi
  2. Terenska nastava Muzej poljičke republike, VII. i VIII. razredi
  3. Aktivnosti učeničke zadruge Poljičke zadruge
  4. Projektni tjedan, od 20. do 24.2.2017.
  5. Dan otvorenih vrata, 5.6.2017., izložba otvorena za javnost na temu Tragovima poljičke baštine
  6. Predstavljanje projekta u drugim institucijama
  7. Predstavljanje projekta na web stranici škole
  8. Predstavljanje projekta na web portalu Grad Split prijatelj djece

Projekt Tragovima poljičke baštine osmišljen je kao skupni produkt rada i istraživačkih napora svih učenika, učitelja i stručnih djelatnika škole. Projektne aktivnosti su integrirane u sadržaj redovne nastave, izvannastavnih aktivnosti, ali i izvanškolskih aktivnosti. Projekt bi se zaključio krajem svibnja 2017. godine tematskom izložbom u jednoj kulturnoj ustanovi Splitsko-dalmatinske županije.

> Zeleno selo - naša budućnost 2015./16.  > O projektu
Osnovna škola "Srinjine" / Put Bilaje 1, HR-21292 Srinjine / www.os-srinjine.skole.hr / ured@os-srinjine.skole.hr